Motor parçalarını tek kaynaktan
sağlama konforunu yaşayın!

Aracınız için en doğru Aksesuarlar

En iyi Performans için Parçanın Doğru Adresi


GRUP IŞIK


Kaliteli Ve Güleryüzlü


Hizmet Anlayışı

TÜM MARKALAR GRUPIŞIK'TA

BİZE ULAŞIN


0850 582 23 49


info@grupisik.com.tr

İnsan Kaynakları


İnsan Kaynakları Politikalarının ana hedefi; çalışanlarımızın bilgi, beceri ve yeteneklerini işlerine etkin ve verimli bir biçimde yansıtmalarını sağlayacak süreçlerin tasarlanması ve uygulanması, değerlerini koruyarak, hedeflerimize ulaşma yolunda motivasyonu yüksek çalışanların oluşturduğu kurum kültürü yaratmak.

İşe Alım Süreci

Uzun vadede başarı, doğru kişilerin işe alınmasına ve çalışan sürekliliğine dayanır. İşe alım sürecindeki amacımız, müessesemizin başarısına katma değer sağlayacak kişilerin organizasyonumuza dâhil edilmesidir. Eleman seçme ve yerleştirmede ana ilkemiz; işin gerektirdiği yetkinliklere (bilgi, beceri, davranış) sahip, eğitim düzeyi yüksek, yeniliklere açık, proaktif, kendisini ve işini geliştirme potansiyeli olan, takım çalışmasına yatkın, değerlerimizi benimseyip yaşatacak kişileri şirkete kazandırmaktır.

İnsan Kaynakları Müdürlüğü ve ilgili Bölüm Yöneticisi tarafından gerçekleştirilen mülakatlardan sonra, pozisyonun gerektirdiği kişilik envanteri ve yetkinlik testleri uygulanır. İnsan Kaynakları bölümü son aşamaya kalan adayların referans araştırmalarını tamamlayarak iş teklifini gerçekleştirir.

Eğitim Durumu

Müessesemiz çalışanlarına eğitim ve gelişim desteği vererek, onların gerek kişisel gerekse de mesleki anlamda gelişimlerine katkı sağlamayı, işteki performanslarını ve motivasyonlarını arttırmayı, aralarındaki iletişimi güçlendirerek şirket verimliliğini maksimum düzeye çıkarmayı hedefler. Bu doğrultuda şirket içi ve şirket dışı eğitim programları düzenlenmektedir.

Performans Yönetimi

Performans yönetimi ile amacımız, çalışanlarımızın performanslarını en üst düzeye çıkarabilmek, bireysel performanslarını objektif olarak ölçebilmek kariyer ve kişisel gelişim planlarını oluşturabilmek, motivasyonlarını artırabilmek, "çalışanların iş birliği" ile şirket performansını yükseltebilmektir.

Kariyer Planlama

Boş kadroların mümkün olduğu ölçüde şirket içinden doldurulması ilke olarak kabul edilir. Bu doğrultuda, personelin mevcut işindeki performansı, bilgisi, becerisi, kişilik özellikleri, eğitimi ve deneyim süresi gibi kriterler göz önüne alınarak terfi ettirilir.

Kalite Politikamız

Dünyanın sürekli değişen standartlarını yakalayan, yenilikçi, kaliteli, güvenilir hizmet anlayışıyla müşteri memnuniyeti için her türlü sorumluluğu yerine getirmek, kaliteyi yaşam biçimi olarak benimseyip değişimi ve gelişimi yönetmek.

İş Başvuru Formunu indirmek için tıklayınız.